Zastosowanie prasy hydraulicznej

Prasy hydrauliczne są kolejnymi maszynami służącymi do gięcia oraz cięcia blach. Działają one zwielokrotniając siły nacisku poprzez wykorzystanie zjawiska stałości ciśnienia w zamkniętym układzie hydraulicznym. Wykorzystywane są w wielu dziedzinach, zwłaszcza w branży mechanicznej i przy obróbce plastycznej metali.

766801c484ee4d32bf35019e15aaf8de9f18065fPrasy te bardzo często są stosowane do kształtowania metali, czyli do wykrawania, cięcia, tłoczenia, formowania oraz gięcia blach. W niektórych sytuacjach (zwłaszcza przy tłoczeniu) procesy te są bardzo skomplikowane, dlatego wymagane jest duże doświadczenie. Do najpopularniejszych zastosowań można zaliczyć wspomnianą już obróbkę plastyczną metali, brykietowanie, fornirowanie, prasowanie proszków ceramicznych, prasowanie surowców wtórnych czy też przy różnego rodzaju podnośnikach.

W zależności od elementów oraz detali, które chcemy wykonać, możemy użyć różnego rodzaju pras hydraulicznych. Wyróżnia się np. prasy hydrauliczne bramowe, które są popularne przede wszystkim w warsztatach mechanicznych. Stosuje się je do wyciskania i wciskania łożysk, tulei, sworzni, wałków i innych elementów wymagających dużego nacisku do wciśnięcia lub wyciśnięcia danego elementu. W zależności od wielkości materiału przy procesach obróbki stosuje się wspomniane już prasy bramowe lub prasy hydrauliczne wysięgowe. Te natomiast są przydatne zwłaszcza do wykonywania prac typu tłoczenie, sztancowanie czy kucie. Sprawdzają się one szczególnie przy wykrawaniu otworów i wycinaniu w dużych arkuszach blach, gdzie potrzebny jest dostęp z trzech stron maszyny. Nadają się także do gięcia oraz zaginania wąskich blach. Jednak przy niewielkich elementach sprawdza się uniwersalna prasa hydrauliczna. Jest to odmiana prasy wysięgowej, która jest dostosowana do wykonywania ogólnych prac warsztatowych oraz produkcyjnych. Jest ona wyposażona w wiele narzędzi i standardowych przyrządów, które można szybko i bezproblemowo wymienić.

Zalety takich napędów hydraulicznych to duże siły, płynny przesuw, łatwe oraz precyzyjne sterowanie, jak i bardzo duża trwałość. Dlatego też trudno jest znaleźć dziedzinę, w której nie znalazłyby one zastosowania.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI