Zalety cięcia wodą

Dzięki rozwojowi technologii pojawia się coraz więcej możliwości dotyczących sposobów obróbki metali i formowania ich w zależności od zapotrzebowania. Możliwe jest cięcie blach nie tylko specjalistycznymi wycinarkami – stosuje się do tego także plazmę, a nawet wodę. Jakie są zalety wycinarek wodnych?

0242536191d249fa17f0217114cb3c23cdcc81a1Maszyny wykorzystujące technologię waterjet przecinają (albo czyszczą) określony materiał przy użyciu wody pod wysokim ciśnieniem. Podczas obróbki stosowane są strugi wodne z dodatkiem ścierniwa. Taka metoda stosowana jest do przecinana niemalże wszystkich materiałów o grubości dochodzącej do 250 mm.

Istotną zaletą wycinarki wodnej jest to, że wykonywane przy jej użyciu cięcia są bardzo precyzyjne. Dzięki temu może być wykorzystywana przy obróbce różnego rodzaju materiałów. Technika ta nie uszkadza powierzchni ciętego materiału, nie dochodzi też do mikropęknięć, które mogłyby naruszyć czy uszkodzić surowiec.

Dodatkowo obcinany materiał nie nagrzewa się, w związku z czym nie ma ryzyka tworzenia się ewentualnych odkształceń czy nadtopień tworzywa. Co prawda temperatura w trakcie obróbki rośnie, jednak wzrost ten jest naprawdę niewielki i do tego dochodzi do niego podczas przebijania się strugi wodnej. A jako że proces obróbki ma miejsce pod wodą, to ciepło jest na bieżąco odprowadzane. W ten sposób podwyższona temperatura nie wpływa w ogóle na materiał. Plusem jest też to, że woda wycisza cały proces obróbki i wyhamowuje tnący strumień. Dzięki temu warunki pracy są korzystniejsze dla pracowników.

Należy też zwrócić uwagę na to, że metoda ta jest przyjazna naturalnemu środowisku - w trakcie obróbki nie powstają niebezpieczne odpady.

Szerokość strumienia wycinarki wodnej sprawia, że szerokość cięcia jest niewielka, dzięki czemu nie tracimy dużej ilości materiałów i cięcie jest bardziej precyzyjne. Do tego dochodzi także krótki czas realizacji, co pozwala na bardziej elastyczną produkcję określonych produktów.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI