Recykling metali - stal

Życie w zgodzie z naturą i dbanie o środowisko cieszy się dziś sporą popularnością. Niewątpliwie ma to wiele zalet, ponieważ zmniejsza zanieczyszczenie środowiska i w pożyteczny sposób umożliwia wielokrotne wykorzystanie tych surowców. Choć częściej słyszy się o makulaturze, równie ważna jest obróbka metali i ponowne ich wykorzystanie. W tym celu bardzo dobrze nadaje się stal.

iron-1504135_1280O tym metalu już wielokrotnie wspominaliśmy na naszym blogu, ale gwoli przypomnienia charakteryzuje się on bardzo dużą trwałością i wytrzymałością, w stosunkowo niskiej cenie. Ma wiele zastosowań m.in. przy produkcji karoserii samochodowych, wiatraków do elektrowni wiatrowych, platform morskich, okrętów, ale również umożliwia nam codzienne funkcjonowanie. W końcu ze stali powstają także pokrycia dachowe, rury, elewacje, elementy mebli czy też puszki do konserw. Szczególnie przydatne są stalowe opakowania, które najczęściej produkowane są z blachy stalowej: czarnej (lakierowana, niezawierająca metalowych powłok ochronnych), białej (niskowęglowa i ocynkowana), bezcynowej (niskowęglowa, chromowana), galwanizowanej (pokryta ochronnymi powłokami cynkowymi bądź niklowymi).

Oddając stal do recyklingu szczególną uwagę należy zwrócić na zanieczyszczenie opakowań. Często zdarza się, że w puszkach znajdują się resztki jedzenia, folii, papieru i innych. Takie opakowania stalowe nie nadają się do recyklingu, podobnie jak te, w których wcześniej znajdowały się chemikalia, farby, oleje, smary, środki owadobójcze, podobnie jak wszelkiego rodzaju substancje niebezpieczne.

Złom stalowy można podzielić na dwie grupy ze względu na źródła pozyskiwania. Pierwszą grupę stanowią odpady produkcyjne, które powstają w wyniku obróbki stali. W wytwórniach wyrobów stalowych korzysta się bowiem z giętarki CNCgilotyny hydraulicznej czy też wycinarki. Zakłady tego typu produkują duże ilości opiłków i szczątków, które samoistnie nie nadadzą się do ponownego użytku. Innym źródłem złomu stalowego są niesprawne i zużyte wyroby stalowe. Często wśród nich znajdują się części maszyn przemysłowych oraz gospodarczych lub elementy konstrukcyjne.

Pozdrawiamy, Cnc-projekt.pl

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI