Obróbka plastyczna metali

Dzięki odpowiedniej obróbce materiałów możliwe jest dostosowanie ich wyglądu i formy do dalszych konkretnych celów. Jedną z dostępnych metod jego kształtowania jest obróbka plastyczna.

rose-1204048_640Polega ona na zastosowaniu odpowiedniego narzędzia, przy pomocy którego wywiera się na metalu nacisk przekraczający jego plastyczności. W ten sposób trwale zmienia się kształt oraz wymiar obrabianego materiału, ale też wpływa się na jego struktury wpływając na zmianę właściwości mechanicznych. Obróbki plastycznej można dokonać na gorąco, półgorąco bądź na zimno. Zależy to temperatury rekrystalizacji, czyli odkuwki odkształcanego metalu.

Tego typu obróbkę dzieli się ze względu na sposób odkształcania. W ten sposób wyróżnia się:
- kucie- gdzie materiał kształtuje się uderzeniem młota, kowarki albo poprzez nacisk prasy;
- walcowanie- metale są zgniatane przez walce, w które wyposażona jest walcarka;
- tłoczenie – procesowi poddaje się blachy oraz taśmy, które zmieniają kształt nie zmieniając zbytnio grubości;
- wyciskanie – obrabiany materiał zostaje umieszczony w pojemniku, a następnie jest wyciskany z matrycy;
- ciągnienie – materiał przeciąga się przez oczko ciągadła nadając mu oczekiwany kształt.

forge-411923_640Stosowanie obróbki plastycznej niesie ze sobą liczne korzyści. Decydując się na jedną z metod oszczędzimy materiał- produkty obrabiane tymi metodami są produkowane masowo. W ten sposób można ograniczyć koszty i dopasować linie produkcyjne tak, żeby cena była jak najniższa. Wpływ na niskie koszty ma również automatyzacja produkcji. Dzięki tym metodom poprawiają się właściwości fizyczne oraz mechaniczne obrabianego metalu, który zachowuje ciągłość włókien. Dodatkowo obróbka materiału jest znacznie prostsza i możliwe jest nadawania im różnych, o wiele bardziej skomplikowanych kształtów, których nie udałoby się osiągnąć stosując inne techniki. Jedyną wadą może być wysoki koszt narzędzi potrzebnych do pracy.

Dobrej jakości maszyny do obróbki metalu są niezwykle ważne- to w dużym stopniu właśnie one wpływają na jakość wykonania materiału i efekt końcowy.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI