O miedzi w ciele człowieka

Metale można obrabiać giętarką CNC, zgrzewać, walcować, ciąć, przetapiać i tworzyć z nich najróżniejsze elementy. Ale wiele z tych pierwiastków jest ponadto niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Doskonałym przykładem jest miedź, o której ostatnio wiele wspominaliśmy.

wood-1283990_1280Metal ten jest obecny zarówno w organizmach roślinnych, jak i zwierzęcych i dla wielu z nich jest niezbędny do życia. Miedź pełni ważną rolę w tworzeniu się krwinek czerwonych i przesyłaniu impulsów nerwowych. Korzystnie działa na błonę otaczającą komórki nerwowe, jest składnikiem hemocyjaniny oraz enzymu o działaniu przeciwutleniającym, który zabezpiecza błony komórkowe przed działaniem wolnych rodników. Bez miedzi nie byłoby możliwe syntezowanie prostaglandyn regulujących pracę serca i ciśnienie tętnicze krwi, a także tworzenie tkanki łącznej.

Omawiany pierwiastek można dostarczyć wraz z żywnością. Jednym z najlepszych źródeł miedzi jest kakao gorzkie, nasiona słonecznika, pestki dyni, orzechy laskowe, migdały, wątroba wieprzowa i natka pietruszki. Znajdziemy ją również w warzywach strączkowych, pszenicy, owsie, śliwkach, brzoskwiniach i niektórych owocach miedzi. Warto podkreślić, że stały i bezpośredni kontakt z miedzią, jak choćby noszenie miedzianej biżuterii, również przyczynia się do podnoszenia poziomu tego pierwiastka w organizmie.

Przyjmuje się, że dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na miedź oscyluje ok. 0,7 mg. Jej niedobory mogą ograniczać wchłanianie żelaza i zmniejszać ilość czerwonych krwinek, choć są one dość rzadko spotykane. Z kolei zbyt wysokie stężenie tego pierwiastka w organizmie może skutkować bezsennością, zmęczeniem, depresją, niepokojem, wypadaniem włosów, trądzikiem, kłopotami z pamięcią, białymi plamkami na paznokciach czy zaburzeniami równowagi hormonalnej. Za dawkę śmiertelną uważa się ok. 30 g siarczanu miedzi, a zatrucie przebiega podobnie jak przedawkowanie arszeniku.

Pozdrawiamy, Cnc-projekt.pl

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI