Możliwości, jakie daje obróbka plazmą

W ostatnich artykułach dość sporo wspominaliśmy o plazmie, jednak nie bez powodu. Żeby przejść o krok dalej, czyli do omawiania jej zastosowania w metalurgii, trzeba było poznać bliżej tę materię i jej cechy.

spawPlazma ma bowiem podobne zastosowanie jak np. gilotyna do blachy – bardzo sprawnie rozdziela materiały (przede wszystkim metalowe). Dzięki niej możliwe jest przecinanie, podcinanie oraz wycinanie, ale również z powodzeniem sprawdza się do skórowania materiałów trudnoobrabialnych. Jest to dość nietypowy rodzaj obróbki, który polega na wykorzystywaniu wpływu energii cieplnej, generowanej przez strumień plazmy, na małą powierzchnię danego przedmiotu. Ma on na celu nagrzanie przedmiotu do temperatury jego topnienia, a następnie stopienia jego niewielkiego fragmentu i wydmuchania płynnego metalu ze szczeliny.

Jako iż plazma daje się nagrzać do bardzo wysokich temperatur, znajduje wiele zastosowań w najróżniejszych operacjach technologicznych. Pozawala również przeprowadzić topienie plazmowe, metalizację niemetali, nanoszenie pokryć, procesy obróbki cieplnej z nagrzewaniem plazmowym oraz wykonywać wyroby kształtowe z metali metodą napylania, bez względu na ich temperaturę topnienia i twardości. Stosunkowo nowa jest obróbka plazmowo-mechaniczna, która stanowi połączenie właściwego sposobu obróbki wiórowej z nagrzewaniem palnikiem plazmowym powierzchni obrabianego elementu, które poprzedza moment oddziaływania ostrza narzędzia skrawającego.

Obróbka plazmowa daje możliwość:

- wykorzystania powietrza jako gazu, który tworzy plazmę;

- zmiany kształtu oraz kierunku emitowanego strumienia, dzięki oddziaływaniu zewnętrznego pola magnetycznego;

- topienia bądź odparowywania niemalże dowolnych, znanych w przyrodzie materiałów;

- zredukowania strumienia plazmy do niewielkiej średnicy;

- pracy z wykorzystaniem plazmy pod wodą;

- zastosowania w przypadku wykonywania zróżnicowanych operacji, mających na celu obróbkę i łączenie materiałów;

- uzyskania wysoce skoncentrowanej mocy oraz energii cieplnej na niewielkiej płaszczyźnie;

- utrzymania strumienia plazmy zgodnie z zarysem przekroju dyszy;

- osiągniecia dużej prędkości gazu, emitowanego jako plazmy, co ma pozytywny wpływ na usuwanie roztopionego metalu w trakcie obróbki.

Obróbka plazmowa daje wiele możliwości i charakteryzuje się podwyższoną stabilnością łuku plazmowego oraz nie wykazuje właściwości łatwopalnych.

Pozdrawiamy, Cnc-projekt.pl

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI