Maszyny do cięcia wodą – waterjet

Waterjet – a co to właściwie jest? Takie pytanie z pewnością nasunie się wielu osobom, które po raz pierwszy spotkają się z tym terminem. Jest to określenie, które pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie używa się go do określenia technologii cięcia wodą oraz do nazwania urządzenia, które tego dokonuje. Tłumacząc wprost z języka angielskiego „waterjet” oznacza „strumień wody”. W polskiej nomenklaturze przyjęła się zaczerpnięta z zachodu nazwa, natomiast sam proces nazywa się po prostu „cięciem wodą”.

No dobrze, ale jak to możliwe, że woda przecina tak grube materiały jak aluminium, blachy, deski, szkło czy kamienie? Tajemnica tego procesu tkwi w samym określeniu cięcia wodą, które jest mało precyzyjne. W istocie woda to tylko nośnik, ale za to nie byle jaki – rozpędza się nawet do wielokrotności prędkości dźwięku. Natomiast narzędziem tnącym jest wykorzystany materiał ścierający, kierowany w stronę powierzchni danego materiału. Strumień powoli przeciera się przez niego krok po kroku aż do momentu całkowitego przerwania poprzez podwójne działanie: erozję i ścieranie. Czysta woda może być wykorzystana jedynie do cięcia materiałów o cienkiej, miękkiej strukturze. Są to np. pianki, wełna mineralna, tapicerki samochodów czy papier.

Częstym przykładem zastosowania jest możliwość cięcia małych, średnich i średników elementów czy profili z niewielkim promieniem. Do wykonywania otworów o różnych średnicach świetnie sprawdza się przyjazne w obsłudze oprogramowanie. Istnieje możliwość cięcia wielu rodzajów materiałów: tytanu, stali narzędziowej, plexi i wielu innych.

Pozdrawiamy, Cnc-projekt.pl

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI