Maszyny CNC – nowe czy używane?

Przed zakupem potrzebnej nam maszyny do obróbki metalu wiele osób z pewnością zadaje sobie pytanie: kupić maszynę nową czy używaną? Czy, oprócz ceny, są jeszcze jakieś różnice? Taki zakup zdecydowanie należy przemyśleć, gdyż zły wybór może nas sporo kosztować. Czym zatem najlepiej kierować się przy podjęciu decyzji?

74b4ffe98f0157d18f4082cee150245200d936d2Z pewnością dużą zaletą używanych sprzętów będzie ich cena. Bez wątpienia używane obrabiarki są zdecydowanie tańsze od nowych, jednak niesie to ze sobą pewne ryzyko. Decydując się na używany sprzęt, jak np. giętarka do blachy, niciarka czy maszyny do cięcia wodą, nie mamy pewności, jak długo maszyna była wcześniej używana i czy nie jest uszkodzona. Kupując nowe maszyny do obróbki metalu otrzymujemy wieloletnią gwarancję u producenta, czego nie dostaniemy decydując się na sprzęt wcześniej eksploatowany. A jest to bardzo istotna kwestia, gdyż w razie usterki lub awarii nie będziemy musieli inwestować w kosztowne naprawy.

Istotne są także odpowiednie oznaczenia CE (Conformité Européenne), które oznacza, że znakowany w ten sposób produkt spełnia wymagania dyrektyw Unii Europejskiej. Oznacza to, że każda kupowana przez nas maszyna powinna posiadać takie oznaczenie, które oznacza, że przeprowadzono odpowiednie analizy bezpieczeństwa i potwierdza wysoką jakość jej wykonania. Jeżeli okaże się, że maszyna nie spełnia określonych wymagań, a posiada oznaczenie CE, to odpowiednie organy podejmują działania przeciwko osobie, która to oznaczenie umieściła, bowiem maszyny bez tego certyfikatu nie powinny być w sprzedaży i nie powinny być używane w przemyśle. Wybierając maszynę nową mamy pewność, że sprzęt ten posiada certyfikat i że jest on prawdziwy.d5c4dcf41ad137fdf5a66eff6890b6c42625f09b

To, czym zdecydowanie nie można się kierować w takiej sytuacji to wygląd maszyny. Nie wpływa on na jakość wykonywanych przez nią produktów, a w przypadku maszyn CNC jest to jedną z najważniejszych kwestii.

Wybierając używaną maszynę CNC z pewnością zaoszczędzimy pieniądze. Jednak nie mamy tutaj pewności, że sprzęt się nie zepsuje lub czy będzie spełniał unijne dyrektywy. Dlatego też, jeżeli zależy nam na gwarancji i kupowanych obrabiarek, lepiej zainwestować w markowe urządzenia oraz części, które będą pewną i bezpieczną inwestycją.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI