Jak wybrać dobrą maszynę do cięcia wodą?

Każda dobrze funkcjonująca firma produkcyjna chce się rozwijać i tym samym szuka nowoczesnych rozwiązań i możliwości technologicznych. W takiej sytuacji warto rozważyć zakup maszyny water jet, która pozwoli poszerzyć ofertę i z pewnością da firmie wiele nowych możliwości. Jednak przed zakupem sprzętu trzeba dokładnie porównać różne oferty i rozwiązania, aby dobrać je odpowiednio do naszych potrzeb. Jako że na rynku dostępne są rozmaite modele różniące się miedzy sobą ceną oraz jakością, nie należy to do najprostszych zadań.

cPodstawą jest zapoznanie się z działaniem maszyny. Jeżeli jest to możliwe, warto być obecnym przy wycinaniu próbek. Jeśli nie- zawsze możemy być na miejscu, można poprosić o nagranie obróbki. Żeby wiedzieć, jak maszyna będzie wycinać w wykorzystywanym przez nas materiale, zabierzmy go ze sobą, aby sprawdzić, jak będą wycinane próbki na różnych sprzętach. Do tego warto przygotować własny projekt próbki zawierający różne elementy (np. ostre kąty czy narożniki). Koniecznie trzeba zachować wycięte próbki i zapisać parametry ich obróbki, aby później móc je ze sobą porównać. Nie zaszkodzi też poproszenie oszacowania kosztów wycinania danego elementów.

W trakcie testowania maszyn waterjet warto sprawdzić powtarzalność i zrobić kilka tych samych elementów w innych punktach stołu maszyny i wtedy porównać, czy ich krawędzie się pokrywają- w przypadku dobrej maszyny nie powinno dać się zauważyć żadnej różnicy. Cecha ta jest bardzo istotna dla efektywności naszej pracy.

Podczas porównywania maszyn różnych producentów używajmy za każdym razem tego samego materiału i obrabiajmy go według tego samego projektu. W ten sposób z łatwością będziemy mogli porównać ich jakość, dokładność oraz czas potrzebny do wykonania zadania.

Zwróćmy także uwagę na prędkość cięcia. Jednak im szybciej niekoniecznie oznacza lepiej, bowiem w niektórych przypadkach do dokładnej obróbki potrzebne są mniejsze prędkości, które zapewnią większą dokładność i jakość przecinanej powierzchni.

Niezwykle istotne, jeśli nie najważniejsze, jest oprogramowanie sterujące. Odpowiednie oprogramowanie pozwoli zoptymalizować ścieżki cięcia gwarantując tym samym lepszą jakość obróbki i krótszy czas jej wykonywania.

Aby mieć pełny obraz działania maszyny do cięcia wodą zapytajmy też o zdanie osoby, które na co dzień z nimi pracują i wiedzą, jak się sprawdza w rzeczywistości. Najlepiej poradzić się kogoś pracującego w innej branży, bowiem zwracając się do konkurenta możemy otrzymać nieprawdziwe dane. Konsultując się z innymi użytkownikami możemy dowiedzieć się m.in. jak wygląda serwis maszyn i wsparcie techniczne producenta i czy sprostała oczekiwaniom. Mając porównanie kilku produktów najlepiej uda nam się ocenić, która z maszyn najlepiej sprawdzi się w naszym przedsiębiorstwie.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI