Jak to jest mieć miedź?

Każdy metal jest inny, dlatego też potrzebne są różnego rodzaju krawędziarki, giętarki czy obrabiarki. Poszczególne metale mają bowiem odmienne cechy, a co za tym idzie zróżnicowane zastosowania. Nie inaczej jest z miedzią.

Temperatura topnienia miedzi o czystości min. 99,95% wynosi 1084,45 stopnie Celsjusza, a gęstość tego metalu jest równa 8,96 g/cm3. Jest bardzo plastyczna, ciągliwa i elastyczna. Słynie z wyjątkowych zdolności do przewodzenia ciepła i prądu elektrycznego, dlatego najczęściej można spotkać ją w różnego rodzaju przewodach.

wire-962753_1920Miedź jest na tyle giętka, że można przerabiać ją plastycznie zarówno na zimno, jak i gorąco. W tym pierwszym przypadku wystarczy użyć odpowiedniej siły, by spowodować zgniot, ale wyprostowanie go nie jest już takie proste. W tym celu trzeba zastosować wyżarzanie rekrystalizujące w temp. 400-600 stopni C, które wciąż jest czymś innym niż przeróbka plastyczna na gorąco. Ta odbywa się bowiem w temp. powyżej 650 stopni C. do maksymalnie 800 stopni C. Metal ten poddawany jest najróżniejszym obróbkom, w tym trafia pod wykrawarkę, walcarkę czy profilarkę.

Miedź nie jest podatna na korozję, za wyjątkiem korozji galwanicznej – ma ona miejsce w przypadku, gdy miedź ma styczność z innymi metalami. Choć naturalnie ma kolor czerwono-pomarańczowy, w powietrzu pokrywa się nalotem czerwonym. Jest jednym z czterech znanych na świecie metali, które występują w naturze w innym kolorze niż srebrny lub szary. Zaliczają się do nich również złoto i cezem (w kolorze żółtym) oraz osmem (w kolorze niebieskawym).

Omawiany metal charakteryzuje się dużą twardością, a przy tym jest biostatyczny, czyli na jej powierzchni nie dochodzi do rozwoju bakterii. Jako ciekawostkę dodamy jeszcze, że łacińska nazwa miedzi – cuprum – wywodzi się od Cypru. W starożytności wydobywano tam miedź, która początkowo była nazywana metalem cypryjskim. Z biegiem lat i rozwojem cywilizacji utrwaliło się określenie „miedź”, które obowiązuje do dziś.

Pozdrawiamy, Cnc-projekt.pl

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI