Instalacja wodna – wybierz odpowiednią rurę

Wykonując instalację wodną, podstawowym zadaniem jest wybór odpowiedniej rury, zwracając uwagę na rodzaj materiału. Do wyboru mamy przede wszystkim stal, miedź oraz tworzywa sztuczne.
Biorąc na tapet pierwsze z wymienionych rozwiązań, musimy skoncentrować się na wytrzymałości mechanicznej, czyli największym atucie stalowym rur. Istotną zaletą jest również brak przymusu gęstego mocowania przewodów. Takie rozwiązanie doceniane jest szczególnie latem, kiedy mamy upał, bowiem stal bardzo dobrze znosi wysokie temperatury. Jako że każdy kij ma dwa końce – nawet ten stalowy – nie można zapomnieć o wadach, czyli wrażliwości na korozji i sporej wadze. Do łączenia rur stalowych zalecamy spawanie lub gwintowanie, najskuteczniejsze rozwiązania.

Podczas spawania należy używać palnika acetylenowo-tlenowego. Natomiast w przypadku wykorzystania rur do wody użytkowej, najlepszym rozwiązaniem będzie użycie stali ocynkowanej.

gas-water-heater-vent-pipe-installationZ kolei rury miedziane są dużo lżejsze od poprzedniczek, odporna na zmienną temperaturę, promienie UV, a nawet wysokie ciśnienie. Z powodzeniem mogą być stosowane w bardzo wymagających warunkach. Dzięki temu, że rury posiadają mniejszą średnicę, oszczędzamy sporo miejsca oraz materiału, więc jest to opłacalna inwestycja. Pod względem wytrzymałości, prezentują się bardzo przyzwoicie. Pozostają niewzruszone na działanie bakterii czy glonów.

Do wyboru mamy rury z miedzi miękkiej, półtwarde oraz twarde.

Jeśli użyjemy miedzi miękkiej, wtedy mamy pewność, że profilowanie nie zajmie nam zbyt wiele czasu. Taki rodzaj miedzi jest bardzo uniwersalny u można go wykorzystywać w praktycznie w każdych warunkach, nawet do podłączania grzejników, o instalacji wodnej nawet nie wspominając. Nie zalecamy w tym przypadku jednak używać złączek skręcanych.

Jeśli chodzi i półtwarde rozwiązanie, to tutaj mamy do czynienia z jeszcze większą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli potrzebujemy tylko krótkich odcinków, wtedy bierzemy giętarkę do rur (ewentualnie sprężynę wewnętrzną) i problem z głowy.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI