Idealna obrabiarka CNC, cz. II

Obecnie w metodach projektowania z wykorzystaniem CAD prowadzi się prace w obszarze konstrukcji ażurowych, które opierają się na przekrojach kształtowych – tzw. konstrukcje waflowe. Obrabiarki cechują się budową modułową, co bez wątpienia jest korzystne z punktu widzenia konfiguracji i montażu. Korzystanie z komponentów przyczynia się do skrócenia czasu projektowania, budowy oraz uruchomienia. Na rynku jest też coraz więcej części zamiennych.

cZnana sentencja „czas to pieniądz” wyjątkowo dobrze znajduje swoje zastosowanie zarówno w przypadku technologicznego przygotowania produkcji, jak i w trakcie jego trwania. Zgodnie z tym kryterium konstruowane są też urządzenia. Sprzyja temu wspominana modułowa budowa. Nie tylko jeśli chodzi o konstrukcję, ale i funkcjonalność, gdy koszty wdrożeniowe, układ transportu czy wymiany przedmiotów obrabianych na liniach produkcyjnych, są naprawdę niewielkie.

Wszystkim zależy na tym, by konstrukcje urządzeń CNC dopasowywały się w jak największym stopniu do coraz nowszych wyzwań stawianych przez rynek. Tak aby umożliwiały skrócenie czasu obróbki i rozszerzyły możliwości technologiczne. Wspomnijmy też, że rozwój zmierza też w kierunku sprostaniu wymaganiom i ograniczeniom stawianym przez ochronę środowiska.

Oczekiwaniem wszystkich jest to, by obrabiarki CNC przyczyniały się do podwyższenia efektywności przy jednoczesnym zachowaniu kosztów eksploatacji w granicach finansowej opłacalności, były niedrogie we wdrożeniu, niezawodne, trwałe i miały możliwość szybkiego przezbrojenia. Choć tak jak wspomnieliśmy ustalenie jednolitej listy pożądanych cech nie jest łatwe, ponieważ trudno porównywać wycinarkę wodną z walcarką do blachy, to jednak pewne z nich wydają się uniwersalne.

Oczywiście ceny części eksploatacyjnych powinny być jak najniższe, układ sterowania musi spełniać wszystkie wymogi zadań technologicznych, obsługa musi opowiadać zasadom funkcjonalności i ergonomii, a same urządzenia muszą gwarantować dokładność, powtarzalność i wydajność. W ten sposób mamy obrabiarkę idealną. Nawet jeśli wszystko naraz jest niemożliwe do osiągnięcia warto szukać rozwiązania, które będzie w naszym odczuciu jak najbliżej ideału.

Pozdrawiamy, Cnc-projekt.pl

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI