Idealna obrabiarka CNC, cz. I

Jako klienci na rynku rozmaitych dóbr i usług zawsze chcielibyśmy nabywać rzeczy zdecydowanie najlepsze. Najlepszy telewizor, pralkę czy samochód. Oczywiście, uzgodnienie tego, który wybór będzie w danej sytuacji najbardziej optymalny zależy od wielu czynników. Od kosztów, punktu widzenia, subiektywnych przekonań, przeznaczenia itd. Nie inaczej jest w przypadku obrabiarek CNC, dlatego odpowiedź na pytanie, czy istnieje taka, która jest najlepsza, nie należy do łatwych.

855f0d824189cd18cdd49fbe140b5ccbe468d370Liczba rodzajów obrabiarek jest tak duża, że przede wszystkim trudno je porównać. Są to urządzenia niezwykle zróżnicowane. Trudno porównywać choćby wycinarkę wodną z walcarką do blachy. Obrabiarka może być wykorzystywana do obróbki zgrubnej, kształtującej i wykańczającej, co ma na celu osiągnięcie jak największej dokładności i powtarzalności parametrów osiąganych przez urządzenie. Staje się to tak niezbędnym elementem w wielu zakładach produkcyjnych, że większość konwencjonalnych urządzeń przeszła już do lamusa.

Nie da się ukryć, że coraz więcej firm bazuje na maszynach programowanych elektronicznie, a te tradycyjne są traktowane jedynie jako pomocnicze. A zatem co dla nich liczy się szczególnie? Na co przede wszystkim zwracają uwagę wtedy gdy wybierają sprzęt? Firmom czy osobom decydującym się na unowocześnienie produkcji zależy przede wszystkim na większej dokładności, osiągnięciu efektu powtarzalności, zmniejszeniu strat, skróceniu czasu przezbrojenia oraz na kosztach obsługi.

Producenci aby sprostać wszystkim wymaganiom wykorzystują coraz nowsze rozwiązania. Odpowiedni przebieg układu chłodzącego, który niekiedy montuje się w korpusie do autonomicznego działania, stosowanie materiałów o zmniejszonym współczynniku rozszerzalności cieplnej. Wykorzystywanie do budowy coraz nowszych materiałów. Korpus może być wykonany z żeliwa, ale też z betonu polimerowego, duralu czy tytanu. W następnym artykule powrócimy do tego tematu.

Pozdrawiamy, Cnc-projekt.pl

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI