Dzieje „metalu z niebios”

Dobrze znana stal nie mogłaby powstać, gdyby nie żelazo. Dokładnie tak samo jak życie na naszej planecie. Wspomniany pierwiastek chemiczny jest bowiem podstawowym składnikiem hemoglobiny. Bierze ona czynny udział w transporcie tlenu w krwioobiegu ludzkim i zwierzęcym.

peru-1089328_1280O roli żelaza w naszym organizmie wiedział już przeszło 2300 lat temu grecki historyk – Herodot. W jego dziełach można bowiem znaleźć wzmianki o chorych na anemię (niedokrwistość), którym zalecano wieczorem wkładanie żelaznych gwoździ do kwaśnych jabłek. Rano pacjenci mieli wyjmować gwoździe i zjadać te jabłka. Kwas jabłkowy utleniał bowiem zawarte w gwoździach żelazo i sprawiał, że przenikało do owoców. Procentowy udział żelaza w masie ziemi prawdopodobnie wynosi 45%. Choć mówi się o tym znacznie mniej, żelazo w naturze występuje ponadto w postaci minerałów – piryt, syderyt, magnetyty, hematyt, limonit i inne.

Pomimo iż giętarka, walcarka, zaginarka i inne maszyny do obróbki metalu powstały w czasach współczesnych, już w IV wieku p.n.e. wyrabiano pierwsze przedmioty użytkowe z kutego żelaza. Odkryto ten fakt dzięki znalezionym przedmiotom na terenach dawnej Mezopotamii, Egiptu oraz Azji Zachodniej. Żelazo było wykorzystywane ponadto w Babilonie za czasów Hammurabiego. Jednak wówczas metal pozyskiwano z meteorytów, jakie udało się znaleźć na Ziemi. Rudy żelaza zaczęto wykorzystywać dopiero 2000 lat p.n.e. i początkowo wyłącznie w Azji Mniejszej.

Jak powszechnie się przyjęło, za początek epoki żelaza uznaje się czas, kiedy to rozpowszechniły się metody pozyskiwania żelaza z rud. W środkowej Europie rok ok. 750 przed naszą erą uznaje się za początek tej epoki. W innych rejonach świata daty są nieco inne. Warto podkreślić, że we wspomnianych latach na ziemiach polskich było już znane hutnictwo i w pierwszych pięciu stuleciach naszej ery uważane było za jedno z największych w Europie. W Australii i Ameryce hutnictwo zostało zapoczątkowane przez europejskich kolonizatorów.

Pozdrawiamy, Cnc-projekt.pl

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI