Dysze i elektrody w palnikach

Konstrukcje palników różnią się między sobą ilością części, rozmiarami i rozwiązaniami technicznymi. Zużycie elementów eksploatacyjnych palnika, czy też jego samego, jest procesem nieuniknionym i zależy od wielu czynników. W niniejszym artykule postaramy się to przedstawić na konkretnych przykładach.

Sercem instalacji jest niepozorny, choć interesujący element, niewidoczny z zewnątrz – to właśnie jest dysza. Dysza jest ogromnie ważna w spalaniu i niemożliwe jest uzyskanie czystego, stabilnego i ekonomicznego działania instalacji bez odpowiedniego obchodzenia się z dyszą. Specjaliści znają oczywiście zasady działania dysz oraz ich znaczenie w procesie spalania.

a9204bec6a866802b2510de31ba4c228f5853444Zarówno dysze, jak i elektrody są nieodłącznym elementem każdej z instalacji palnika. Przepływający bez przerwy gaz plazmotwórczy otrzymuje wówczas duży stopień jonizacji, dzięki czemu uzyskuje się strumień plazmowy o znacznej koncentracji energii. Istotną rolę w procesie tworzenia się łuku plazmowego może odgrywać jonizator, którego zadaniem jest ułatwienie zajarzenia łuku elektrycznego w maszynie. Dzieje się tak, ponieważ jonizator wysyła krótkie impulsy o wysokiej wartości napięcia w obszarze pomiędzy elektrodą, a dyszą plazmową, co z kolei wpływa na zmniejszenie oporności w tej przestrzeni.

Wszystko zależy od rodzaju konkretnego palnika, niemniej w każdej z konstrukcji niezastąpionym duetem, który wpływa na jego funkcjonalność jest dysza wespół z elektrodą.

Producenci palników olejowych przeprowadzili wiele eksperymentów, aby określić gdzie jest najbardziej odpowiednie miejsce na dyszę, celem zapewnienia dobrego spalania. Jej dokładne umiejscowienia i dane techniczne zawsze obligatoryjnie znajdują się w instrukcji obsługi palników.

 

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI