Zbrojenie betonu

2017-05-18 11:30

Jeśli regularnie śledzicie naszego bloga, to niewątpliwie trafiliście na jeden z naszych ostatnich artykułów, dotyczący stali. Skoro sam metal nie jest Wam obcy, dziś dowiecie się więcej o wyrobach stosowanych w budownictwie, które powstają właśnie z tego materiału. Stal ze względu na swoje właściwości ma bowiem wiele zastosowań i jest szczególnie chętnie stosowana do wytwarzania elementów konstrukcyjnych.

reinforcement-of-concrete-1364115_1280Na początku wspomnimy jeszcze, że stal zbrojeniowa dzieli się na klasy i gatunku. Klasy oznaczane są literą A i cyfrą rzymską. Im ta ostatnia jest wyższa, tym większą wytrzymałością charakteryzuje się dana stal. Klasa stali określa wytrzymałość materiału na działania mechaniczne – rozciąganie i granicę plastyczną, z kolei gatunek stali informuje o właściwościach technologicznych danej stali tzn. spawalności, zgrzewalności, stopniu uspokojenia.

W przypadku elementów konstrukcyjnych stosuje się stal węglową zwykłą lub o podwyższonej jakości. Nie inaczej jest w przypadku prętów zbrojeniowych. Te wzajemnie uzupełniają się z betonem, gdyż wykazuje on dużą wytrzymałość na ściskanie, ale nie jest rozciągliwy. Zbrojenie służy przenoszeniu sił wewnętrznych występujących w trakcie pracy konstrukcji. Stal zbrojeniowa jest produkowana przy pomocy specjalistycznych maszyn do obróbki metalu, w postaci prostych prętów zbrojeniowych bądź drutu. Ten ostatni jest dostarczany na teren budowy w zwojach i musi być prostowany. W przypadku prętów prostych nie jest to konieczne, pod warunkiem, że nie zostaną zgięte podczas transportu.

Pręty i druty ze stali klasy A-0 i A-I są gładkie i mają okrągły kształt. Służą przede wszystkim jako elementy pomocnicze zbrojenia – strzemiona i przewiązki. Pręty zbrojeniowe główne wytwarza się przede wszystkim ze stali klasy A-III, gatunku 34GS, których średnica wynosi 8-20 mm. Stal klasy A-III i A-IIIN jest z kolei stosowana do produkcji prętów okrągłych żebrowych dwuskośnych. Z prętów prostych wykonuje się często szkielety zbrojeniowe zarówno płaskie, jak i przestrzenne. Stalowe pręty są zgrzewane ze sobą punktowo pod kątem prostym.

Pozdrawiamy, Cnc-projekt.pl

Komentarze

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI