Srebrne zasiewania chmur

2017-05-18 11:46

Ostatnio wspominaliśmy o maszynie do obróbki metalu, która wykorzystuje plazmę. Powstaje ona m.in. przez wyładowania w gazie, które można zaobserwować podczas burzy. A skoro już o pogodzie mowa, tym razem mamy dla was ciekawostkę, która łączy się zarówno z metalem, jak i… zjawiskami atmosferycznymi.

Wydawać by się mogło, że człowiek na pogodę nie ma wpływu. Tymczasem jest nieco inaczej.

rainZastanawialiście się kiedyś skąd bierze się deszcz, co wpływa na jego intensywność oraz strukturę? Matka Natura wymyśliła to sobie tak: drzewa wydzielają terpeny, które przyczyniają się do powstawania chmur. Im jest cieplej i słoneczniej, tym bardziej wzrasta produkcja wspomnianych organicznych związków chemicznych. Ma to na celu ograniczenie docierania promieni słonecznych i regulację temperatury gleby oraz powietrza. Wszystko to dzieje się zgodnie z naturą.

Człowiek, jako istota bardzo ciekawą i lubiącą podporządkowywać sobie wszystkich i wszystko, co go otacza, pewnego razu zapragnął sterować również pogodą. Pierwsze kroki w tym kierunku podjął na początku ubiegłego wieku. Wielu uczonym, a tym bardziej przeciętnym ludziom wydawało się to być zupełną abstrakcją, dlatego też wiarygodność podjętych eksperymentów została podważona. Nieco później przystąpiono do wnikliwej analizy fizyki chmur i poznawania procesów pozwalających na kontrolowanie opadów. Na tych ostatnich szczególnie zależało głównym udziałowcom Funduszu Inwestycyjnego Gór Śnieżnych, który został sprywatyzowany. Dlaczego? Byłby to doskonały sposób na zwiększenie zbiorów wody, pozwalających na pomnożenie wytwarzanej energii, a tym samym – większe zyski.

Tym sposobem udało się opracować cloud seeding (ang. zasiewanie chmur). Jest to proces, który umożliwia wprowadzenie cząsteczek jodku srebra lub suchego lodu do wnętrza chmur. Dzięki temu w chmurze dochodzi do „zarodkowania”, czyli powstawania kryształków lodu zamieniających się w deszcz. Sztuczne zasiewanie chmur pozwala na wywołanie oraz uniknięcie opadów i było  wykorzystane m.in. na ceremoniach otwarcia i zamknięcia Letniej Olimpiady w Pekinie w 2008 roku.

Komentarze

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI