Rynna miedziana - trwałość i uniwersalność

2017-05-18 12:04

Budowa domu to nie lada wyzwanie, niezależnie od tego, czy decydujemy się na niewielki domek czy ogromną willę. Z czasem zauważymy, ile dodatkowych elementów należy dokupić, abyśmy mogli już zacząć mieszkać. Jednym z nich – dbającym o nasze bezpieczeństwo – jest rynna.

Copper-Gutter-SystemOstatnimi czasy największą furorę robi model miedziany, który nie tylko jest bardzo wytrzymały, ale również robi wrażenie pod względem estetyki wykonania. Rynna miedziana jest jak wino. Im starsza, tym lepsza. Jej wygląd szlachetnieje z każdym rokiem. System rynnowy nie ma tylko ozdabiać domu, ale przede wszystkim odprowadzać wodę z połaci dachowych. Aby to było możliwe, musimy wybrać odpowiedni model rynny, wykonanej z najbardziej trwałych materiałów, zapewniających jej długą żywotność. Ponadto, trzeba ją odpowiednio zamontować i dokonywać systematycznych – a zarazem wnikliwych – przeglądów. Im lepsze materiały wybierzemy, tym konserwacja może być przeprowadzana rzadziej. Wtedy pozostaje nam już tylko oczyszczanie rynien i rury spustowej z zalegających zanieczyszczeń.

Poza rynnami miedzianymi – potrafiącymi wytrzymać nawet 300 lat (!) – do produkcji rynny używa się także aluminium, miedź, stal ocynkowaną, tworzywa sztuczne, czy tytan-cynk. Coraz rzadziej znajdziemy rynnę wykonaną z drewna.

Naszym faworytem rynnowego wyścigu jest na pewno miedź, która poza nieprzeciętną wytrzymałością zapewnia skuteczną ochronę przed działaniem korozji. Przy okazji pamiętajmy, żeby nie łączyć miedzi ze stalą, aluminium czy cynkiem, ponieważ wtedy istnieje ryzyko korozji. Tylko w takiej sytuacji.

A w jaki sposób wykonuje się montaż? Zazwyczaj odbywa się on przez lutowanie, ewentualnie przez klejenie spoiwem dekarskim. Aby łączenia były trwałe, nie można używać zbyt wielu elementów. Dopiero w końcowej fazie – dzięki wykorzystaniu giętarki – możemy przyłączyć 30-metrowe odcinki rynien.

Komentarze

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI