Rury ze szwem i bezszwowe

2017-05-18 10:49

Obecnie rury wykorzystywane są w różnych branżach i pełnią ważną rolę w elementach praktycznie każdej budowy- wystarczy spojrzeć na branżę budowlaną. Jako że ich zastosowanie jest dość zróżnicowane, same rury muszą być do nich odpowiednio przystosowane. Dlatego też można wyróżnić m.in. rury ze szwem oraz bezszwowe, które odróżnia sposób produkcji i zastosowanie.

24139493674_5116289270_zRury ze szwem wynaleziono jako pierwsze, już w 1825 roku w Wielkiej Brytanii. Były wytwarzane podczas procesu zwijania stalowych taśm i ich zgrzewania ogniowego. Obecnie do ich wytwarzania wykorzystuje się zarówno taśmy jak i arkusze blach. Formuje się z nich rurę, natomiast krawędzie łączy przy użyciu wysokich temperatur. Na koniec całego procesu rury są walcowane, aby zredukować szerokość ich ścianek. Jest to tzw. zgrzewanie na styk. Inną metodą ich produkcji jest ich zgrzewanie w walcarce ciągłej, zgrzewanie na zakładkę bądź spawanie elektryczne.

Atutem rur ze szwem jest to, że mogą mieć dużą średnicę. Jednak uzyskanie jak najlepszego połączenia bywa niekiedy dość kłopotliwe. Jest to jednak możliwe dzięki stałemu rozwojowi technologii, dzięki czemu zwiększa się ich pole zastosowań. Najczęściej są one wykorzystywane do budowy sieci przemysłowych.

Natomiast rury bezszwowe po raz pierwszy zostały wyprodukowane w Niemczech w 1890 roku. Zastosowano wtedy metodę walcowania pielgrzymkowego, która polega na użyciu walca roboczego do wykonania wykrojów w materiale. W ten sposób możliwe jest uniknięcie szwów, a jakość takich rur jest zdecydowanie wyższa.

4494187202_9eef6d68d1_zDo produkcji stosuje się tutaj tzw. wlewki o rozmaitym kształcie (mogą być kwadratowe, okrągłe albo wieloboczne). Najpierw wlewki są ogrzewane, a później dziurawione (walcowane), czego skutkiem jest powstanie tulei o grubych ściankach. Ostatecznie o wytrzymałości takich rur decyduje jakość wykorzystanego materiału i zastosowana technologia (czy będą walcowane na gorąco czy też na zimno).

Atutem rur bezszwowych jest przede wszystkim ich wysoka wytrzymałość, przez co są one stosowane głównie przy budowanie instalacji przewodzących gazy i ciecze, do wyrobu produktów specjalnych (np. broni) czy też jako elementy konstrukcji samolotowych, wiertniczych czy też motocyklowych.

Komentarze

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI