Prasa krawędziowa

2017-05-17 14:26

Prasa krawędziowa jest maszyną formującą blachy na zimno. Dzięki swojej budowie może zaginać elementy materiału z bardzo dużą dokładnością oraz powtarzalnością kąta gięcia. Jednocześnie może dostosowywać parametry do konkretnego materiału i sposobu jego formowania.

43ccdf11d96f35c0aa4a369c27784bfbbd70c265Tylny zderzak maszyny odpowiada za dokładne umiejscowienie materiału podlegającego obróbce oraz za szybki i jednocześnie cichy przesuw. Prasa krawędziowa składa się z płaskiej powierzchni, na której umieszcza się materiał oraz z listy zaciskowej, która zjeżdża w dół i przytrzymuje materiał podczas zginania. Proces zaciskania blachy można przeprowadzić ręcznie, automatycznie lub używając pedału nożnego. Przednia płyta maszyny działa na zasadzie bramy. Jest ona zawieszona i może być podnoszona zmuszając tym samym materiał do wyginania się.

Jako że do większości pras krawędziowych stosuje się wymienne narzędzia, konieczne jest dostosowanie zabezpieczeń do zmieniających się wymagań stanowiska pracy operatora oraz samej maszyny. Czasami do wymiany narzędzi może dochodzić nawet do kilkunastu razy na zmianę. Konieczne jest wtedy każdorazowe regulowanie zabezpieczenia by dostosować jego ustawienie do zmienionej długości narzędzia. Aby sprostać panującym w czasie pracy warunkom, powstały odpowiednie zabezpieczenia krawędziarki. Pozwalają one na szybki ruch dojazdowy i jednocześnie zapewniają swobodny dostęp do strefy roboczej. W ten sposób można trzymać małe detale przy równoczesnej obsłudze640638f96d8ee0c42f0970c253aba492c48b6b04 procesu gięcia za pomocą pedału nożnego. Dzięki rozwojowi sprzętów coraz łatwiej rozwiązuje się też problem regulacji wiązek po zmianie narzędzia. Wykorzystuje się zautomatyzowany proces ustawiania nadajnika i odbiornika. System zapamiętuje ustawienia odległości i dystansuje promień pod krańcem narzędzia w taki sposób, by za każdym razem zatrzymywał stempel przed przeszkodą znajdującą się na drodze narzędzia.

Prasy krawędziowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w przemyśle metalowym- w fabrykach, warsztatach czy zakładach przemysłowych. Nowoczesne krawędziarki umożliwiają szybką oraz dokładną obróbkę krawędzi metali. Przy takich pracach istotna jest sztywność oraz dokładność używanego sprzętu. Dlatego też do budowy tego typu maszyn wykorzystuje się wysokiej jakości stal oraz komponenty renomowanych producentów.

Komentarze

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI