Obróbka plazmą cz. 1

2017-05-18 11:37

Obrabianie metalu może przebiegać w naprawdę różny sposób. Współcześnie istnieje wiele technik, jednakże nie każda jest równie dobra i przede wszystkim nie zawsze poradzi sobie z danym metalem. Współczesne obrabiarki plazmowe dają cały szereg możliwości.

nuts-1298688_1280W razie potrzeby obróbkę plazmową można przeprowadzić ręcznie, za pomocą palnika plazmowego. Jest to charakterystyczne dla tego rodzaju obróbki i wyróżnia go na tle pozostałych. Niestety jest to proces uciążliwy, ponieważ przed rozpoczęciem cięcia, konieczne jest wykonanie trasowania. Plusem jest jednak to, że można je mechanizować kilkoma sposobami, przy czym do najłatwiejszych należy zastosowanie specjalnych wózków do prowadzenia palnika. Umożliwiają one przesuwanie się wzdłuż prostoliniowego toru (jeśli wykonuje się cięcie prostoliniowe), po prowadnicach łukowych (w przypadku cięć o zdefiniowanym promieniu) lub sterowane ręcznie, przy cięciach zarysów krzywoliniowych. Pomoc w postaci wózków stosuje się wówczas, gdy przewidziana operacja nie jest skomplikowana. Jako przykład mogą posłużyć obcinanie czy wyrównywanie brzegów blach.

Wycinając proste kształty, których wymiary są niewielkie, wykorzystuje się metodę pantografu, bądź używa się urządzenia wyposażonego w prowadzenie palnika według zarysu wzornika. Wspomniana metoda pantografu, wymaga wcześniejszego zamocowania specjalnego wzornika, wykonanego w skali i dokładnie odwzorowującego kształt wycinanego elementu. Dzięki temu prowadzony palec wodzący będzie podążał tak, jak powinien, a tym samym wiedzie palnik plazmowy, z którym jest połączony za pomocą układu dźwigowego.

Możliwości obróbki plazmą są naprawdę spore. Cięcie plazmowe ma wiele oblicz, dzięki czemu można je z powodzeniem wykorzystać do tak wielu operacji. Już niebawem omówimy kolejne metody obróbki plazmą.

Pozdrawiamy, Cnc-projekt.pl

Komentarze

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI