Metody recyklingu wyrobów stalowych

2017-05-18 09:44

Jak wspominaliśmy w poprzednim artykule, recyklingowi podlega nie tylko papier czy szkło, ale również metal. W tym celu doskonale nadaje się stal, będąca bardzo cenionym metalem i chętnie wykorzystywanym w przemyśle. Podczas obróbki metali krawędziarką czy gilotyną do blachy, powstaje mnóstwo drobnych odpadów, których nie da się już wykorzystać. Bynajmniej dopóki nie zostaną poddane recyklingowi.

scrap-iron-404081_1280Złom stalowy to nic innego jak odpady stalowe, które nie zawierają dodatków stopowych lub ich ilość nie przekracza 0,1%. Najlepszym materiałem do recyklingu są bowiem takie blachy, które składają się z jednego rodzaju metalu. Zanim zostaną one poddane recyklingowi, muszą zostać odcynowane. W przeciwnym razie zastosowanie odzyskanego metalu będzie znacznie mniejsze. Tylko w przypadku żeliwa zawartość cyny może przekraczać 1%, w innych wyrobach metalurgicznych nie może przekraczać 1%. Pozyskiwanie złomu może odbywać się przez spalanie bądź magnetyczną separację odpadów. System wymieniony jako pierwszy nie pozwala na ponowne przetworzenie aluminium lub cyny, ponieważ polega na przetwarzaniu odpadów niesegregowanych. Stal pozyskiwana jest magnetycznie z popiołów i w takiej postaci trafia do pieca hutniczego, gdzie zostaje przetopiona. Druga metoda polega na magnetycznej segregacji odpadów, a następnie poddanie ich przetworzeniu i odcynowaniu. Dzięki temu zarówno stal, jak i cyna mogą zostać ponownie wykorzystane do produkcji opakowań. Aluminium natomiast podlega ponownej rafinacji.

Gdy stal zostanie odcynowana, można ją uzyskać podczas procesu ługowania chemicznego, polegającego na rozpuszczeniu cyny z zastosowaniem sody kaustycznej lub metody elektrolitycznej. Jest to proces elektrolizy, prowadzony w komorze elektrolitycznej, pozwalający na odzyskanie stali i cynku w postaci doskonale nadającej się do ponownego wykorzystania w przemyśle.

Pozdrawiamy, Cnc-projekt.pl

Komentarze

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI