Historia obrabiarek

2017-05-17 15:04

Obecnie chyba nie wyobrażamy sobie produkcji niektórych maszyn i sprzętów bez zastosowania współczesnych technologii. Tyczy się to także maszyn CNC, które znacznie ułatwiają i przyspieszają proces kształtowania obrabianych materiałów. Jaki jest początek tego typu maszyn?

2015e601cdb778fb7ec3f2f7e20ff6c762ea3f99Pierwsze modele maszyn były hard-wired, czyli mogły wykonywać jedynie stałą, odgórnie zaplanowaną sekwencję ruchów, których nie można było przeprogramować. Następnie pojawiły się maszyny sterowane w sposób numeryczny- używano ich do dziurkowanych taśm oraz kart. Wszystko to zaczęło się w roku 1949 roku, kiedy to na zlecenie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych skonstruowano obrabiarkę numeryczną (NC), jednak została ona pokazana publicznie dopiero w roku 1952. Za pomysłodawcę projektu uważa się Johna T. Parsona, który współpracował z Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Pierwszą obrabiarką, którą uruchomiono w MIT była NC Hydrotel firmy Cincinnati z pionowym wrzecionem, liniową interpolacją 3D oraz taśmą dziurkowaną kodowaną binarnie. Dalszy postęp technologii CNC miał miejsce dopiero w latach 80, bowiem dopiero wtedy pojawiła się możliwość wykorzystania mikrokomputerów. Pierwszy system CNC używał typowego sprzętu NC, a komputer był użyty do kompensacji obliczeń i czasami do edycji.

Rozwój technologii numerycznych obrabiarek przyczynił się ogromnej rewolucji i rozwoju przemysłu wytwórczego. Nie potrzeba było wiele czasu by praktycznie każda firma z branży przemysłowej była zaopatrzona w obrabiarki bądź centra obróbkowe wykorzystujące sterowanie numeryczne.

Obecnie najczęściej spotyka się obrabiarki sterowane komputerowo, których kody sterujące zazwyczaj generowane są przy użyciu programów graficznych. Dzięki rozwojowi techniki dziś w przemyśle działają rozmaite maszyny do obróbki metalu takie jak felcarka, giętarka, nożyce gilotynowe czy krawędziarka.

Komentarze

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI