Giętarki do rur – cz. I

2017-05-17 14:04

Dzisiejszy artykuł chcielibyśmy poświęcić giętarkom do rur. Giętarki są urządzeniami bardzo różnorodnymi, dlatego można je podzielić na kilka sposobów. W dzisiejszym artykule opiszemy dwa rodzaje z nich – trzpieniowe i beztrzpieniowe.

Giętarka beztrzpieniowa – wykonuje wysokiej jakości gięcia z niewielkimi spłaszczeniami, których poziom zależy od grubości ścianki materiału i ustawień indywidualnych. Działanie opiera się na zastosowaniu metody prasowania lub nawijania rury na matrycę. Do napędzenia stosuje się dźwignie, pompkę hydrauliczną lub metody elektryczne. Najczęściej wykorzystywane w pracach instalacyjnych.

Giętarki trzpieniowe – ten rodzaj giętarek wykorzystywany jest szczególnie w wielkich firmach, gdzie stawia się na wysoką jakość wykonywanych zleceń i precyzję. Wyróżniają się wysoką jakością detalu pozbawionego spłaszczeń w obszarze gięcia. Możne je podzielić na:

- Sterowane manualnie – napędzane elektrycznie lub hydraulicznie. Wykorzystywane do prac remontowych czy instalatorskich. Praca z nimi jest raczej powolna – rury muszą być zaciskane ręcznie.

- Sterowane NC – zazwyczaj z napędem hydraulicznym, dzięki któremu są realizowane funkcje zacisku rury, wprowadzenia trzpienia czy dojazdu prowadnicy. Półautomatyczne działanie przyspiesza cykle gięcia.

- Sterowane CNC – działają w pełni automatycznie, wszystkie ruchy oprzyrządowania i gięcia kontrolowane są przez sterownik. Elementami wykonawczymi są siłowniki hydrauliczne bądź serwonapędy. Samoczynnie wykonują sekwencję gięć przestrzennych. Wyróżniają się możliwością przestawienia matrycy w celu gięcia różnych promieni w trakcie jednego programu gięcia.

Zapraszamy do lektury II części artykułu, która ukaże się już niebawem. Opiszemy tam działanie innych rodzajów giętarek.

Pozdrawiamy, Cnc-projekt.pl

Zdjęcia

Komentarze

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI