Dwa oblicza aluminium

2017-05-18 11:39

Aluminium ma dwa oblicza i w pewnych dziedzinach jest wyjątkowo cenione za swoje właściwości, natomiast w innych, uważa się je za wielkie zło. Ta negatywna opinia wynika z wpływu, jaki wspomniany pierwiastek ma na nasz organizm. Im większe jest jego stężenie, tym bardziej zagrożone jest nasze zdrowie. Nawet jeśli skutki nie będą widoczne od razu, za paręnaście lub więcej lat mogą dawać o sobie znać. Z kolei w metalurgii i przemyśle aluminium ma cały szereg zastosowań i jest bardzo chętnie wykorzystywany.

metal-754763_1280Jest to przede wszystkim bardzo ciągliwy i plastyczny metal, a do tego niewiele waży i jest niemagnetyczny. Temperatura jego topnienia wynosi 660,5 stopni Celsjusza, a wrzenia – 2467 stopni. Jego podstawę chemiczną stanowi glin, z domieszką różnych zanieczyszczeń. Ich ilość jest zależna od metody otrzymywania. Aluminium bardzo dobrze przewodzi prąd elektryczny i podlega recyklingowi. Nie jest podatne na matowienie, jednakże dość łatwo się utlenia. W czystej postaci (99,95-99,955% Al.) jest miękkie, jednak wystarczy dodatek krzemu, miedzi lub magnezu, by pierwiastki stworzyły silny stop. Wówczas wystarczy gilotyna do blachy, by tworzyć najróżniejsze metalowe elementy.

W dużych ilościach występuje w skorupie ziemskiej i szacunkowo stanowi jej 8,1% masowych. Warto podkreślić, że jest to pierwiastek reaktywny. Co to oznacza? Niezbędna jest duża energia do pozyskania aluminium z tlenku glinu. Tworzy ono bowiem związki stałe. Z tego względu przed rokiem 1886, aluminium w czystej postaci było niezwykłą rzadkością. Wówczas udało się opracować proces ekstrakcji, który był realny gospodarczo na ówczesne lata. Udało się to dwóm, zupełnie niezależnym od siebie ludziom. Byli nimi Charles Martin Hall i Paul L.T.Heroult.

Już niebawem przedstawimy Wam zastosowanie tego metalu oraz opowiemy o współczesnych sposobach pozyskiwania.

Pozdrawiamy, Cnc-projekt.pl

Komentarze

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI