Akcesoria CNC

2017-05-17 13:42

Na rozpoczęcie pisania artykułów na tematy związane z naszą branżą, uzasadnionym krokiem wydaje się wyjaśnienie podstawowych pojęć. W tym artykule postaramy się jak najdokładniej i jednocześnie jak najprościej przybliżyć, czym są akcesoria, maszyny czy urządzenia CNC.

imagesPierwsze obrabiarki w tej technologii mogły wykonywać jedynie zaplanowaną sekwencję ruchów, bez możliwości przeprogramowania. W połowie poprzedniego wieku zaczęły powstawać pierwsze maszyny sterowane numerycznie. W latach 80-tych po raz pierwszy zostają zastosowane mikrokomputery.

W ostatnich latach można zaobserwować obniżenie cen sprzętu komputerowego, a także dostępności do tanich komponentów, dzięki czemu urządzenia staj się coraz bardziej popularne wśród mniejszych przedsiębiorców a nawet hobbystów. Tak właśnie powstaje wiele rodzajów obrabiarek i drukarek 3D.

Zacznijmy więc od definicji pojęcia. CNC – czyli Computerized Numierical Control – w tłumaczeniu na język polski oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Jest to układ sterowania numerycznego, który za pomocą mikrokomputera, można interaktywnie w dowolny sposób zaprogramować. Termin wykorzystuje się przede wszystkim do obróbki materiałów za pomocą urządzeń sterowanych komputerowo. Mogą to być np. Elektrodrążarki, tokarki czy walcarki do rur.

Za pośrednictwem programów i sterowników CNC praca maszyny jest nadzorowana. Komunikuje się z użytkownikiem za pośrednictwem interfejsu. Pozwala on na wczytywanie, edycję wykonywanie obróbki wprowadzonych danych. W następnych artykułach skupimy się już na konkretnych rozwiązaniach, m.in. na cięciu wodą.

Pozdrawiamy, Cnc-projekt.pl

Komentarze

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł
SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI